A mikrochip előnyei
A kutyák számára kötelező mikrochip a macskák esetében is jó szolgálatot tehet, hiszen megkönnyíti a beazonosítást, így a talált, befogott cica nagy eséllyel visszatérhet aggódó gazdijához.
Bár a mikrochipek most már évek óta használatban vannak, és sok elkóborolt kiskedvenc köszönheti nekik a hazajutást, sokan még mindig fenntartással kezelik ezeket a hasznos kis kütyüket - minden ok nélkül. Főleg a cicás gazdik mellőzik, éppen ezért rövid cikkünkkel segíteni szeretnénk, hogy meggyőzzük a kétkedő gazdikat a mikrochip használatának előnyeiről.
A kutyáknál és macskáknál használt mikrochipek teljesen ártalmatlanok az állat számára. A szerkezetet úgy kell elképzelni, mint egy rizsszemnyi kapszulát, amelyben egy antenna illetve egy chip található, és egy 15 számjegyből álló egyedi azonosítóval van ellátva. Előnyük, hogy a chipek nem igényelnek energiaforrást. Nincsenek olyan alkatrészeik, melyek felsérthetnék kedvenceink bőrét, és olyan anyagból készültek, amely nem vált ki ellenreakciót az állatok szervezetében, tehát teljesen veszélytelenek. Nem árt tisztában lenni vele, hogy a chipek nem sugároznak jeleket, így nem alkalmasak az elveszett állatok földrajzi helyének beazonosítására. A rajtuk tárolt kódot egy különleges műszer segítségével lehet leolvasni. Ilyen chipleolvasó ma már nem csak állatorvosoknál érhető el, hanem például egyes benzinkutakon vagy állatvédő szervezeteknél is kérhetünk segítséget, ha szeretnénk ellenőrizni, hogy a talált kutya, cica be van-e chippelve. Ha igen, akkor jó eséllyel nincs más dolgunk, irány a legközelebbi állatorvos, aki az adatbázisból lekéri a talált állat adatait, és egy kis szerencsével meg is van a gazdi.
A mikrochipekhez csak állatorvos juthat hozzá, aki egy speciális fecskendővel juttatja be a kis kapszulát a macska vagy kutya bőre alá, az állat nyakánál. Ez az eljárás teljesen fájdalommentes, ráadásul a bilétával ellátott nyakörvekkel szemben megvan az az előnye is, hogy kedvencünk semmilyen módon nem tud megszabadulni tőle. Miután megtörtént a chip beültetése, az állatorvos felviszi kedvencünk adatait egy központi adatbázisba, melyhez bármelyik állatorvos hozzáfér, így akárhol is vesszen nyoma cicánknak, tudni fogják, hogy ki a gazdija, és hogy hol lakik. Ha netán külföldi útra készülünk, és macskánkat is magunkkal vinnénk, mindenképpen szükségünk lesz egy útlevélre, melynek kiállításához a mikrochip és annak száma is elengedhetetlen.
A mikrochip tehát a te cicádnak is hasznos lehet, hiszen akár lakásban tartod, akár az udvaron, mindig fennáll a veszélye annak, hogy nyoma veszik.
Végezetül íme egy izgalmas cikk egy cicáról, akit csaknem ezer kilométerre találtak meg otthonától, és a mikrochipnek hála meg is lett a gazdija.
Szinte Bécsig kalandozott egy holland cica
Írta: MZS